• Prezentácie žiakov

• V školskom roku 2020/2021 platili pandemické opatrenia, ktoré boli dôvodom, že  žiaci v rámci uplatňovania medzinárodného programu  Primary Years Programme prezentovali svoje zručnosti z posledných transdisciplinárnych tém bez Vás  rodičov. Z uvedeného dôvodu Vám aspoň virtuálne radi priblížime prezentujúcich žiakov.

Trieda I. A SZŠ prezentovala transdisciplinárnu tému Kde sa nachádzame v priestore a čase. Žiaci vysvetľovali rôzne spôsoby merania času, pripravili si vlastné presýpacie hodiny, či kyvadlá, na ktorých demonštrovali ich používanie. Priblížili tiež činnosti, ktorým sa venovali počas jednotlivých dní, či charakterizovali ročné obdobia.

Trieda II. A SZŠ spoznávala neživú prírodu a  prezentovala  ju v rámci transdisciplinárnej témy Ako funguje svet. Žiaci mali nielen teoretické znalosti, ale predviedli svoje zručnosti aj pri príprave a realizácii pokusov – filtrácii a rozpúšťaní.

Žiaci III. A a III. B SZŠ prezentovali  svoje vedomosti a zručnosti v rámci transdiscipilinárnej témy Zdieľame planétu. Žiaci rozprávali o rozdieloch stavovcoch, o odlišnosti rastlín a húb, ale aj o rôznom využití rastlín v našom každodennom živote. Ukázali aj svoje pripravené herbáre.

• Prezentácie žiakov

• V školskom roku 2020/2021 ďalej platia obmedzenia v stretávaní sa širšej školskej komunity, napriek tomu krásne triedne posedenia v rámci prezentácií transdisciplinárnych tém nie je možné úplne vynechať ani v obmedzených podmienkach. V zimných mesiacoch si žiaci 1. a 3. ročníka zorganizovali v rámci vyučovacieho predmetu Vedy vlastnú prezentáciu, ktorú s radosťou odprezentovali vedeniu školy a koordinátorke medzinárodného programu Primary Years Programme.

Trieda I. A SZŠ sa prezentovala transdisciplinárnou témou Ako sa vyjadrujeme. Žiaci predstavili jednotlivé zmysly a vysvetlili, ako im zjednodušujú život. Z prezentácie bolo vytvorené video, ktoré si mohli rodičia žiakov danej triedy pozrieť a precítiť aspoň na diaľku zážitok z prvej prezentácie žiakov 1.ročníka.

Triedy III. A a III. B SZŠ sa vo svojich triedach prezentovali transdisciplinárnu tému Ako funguje svet.Žiaci jednotlivých tried predstavili množstvo pokusov, na základe ktorých vysvetlili bežné javy, s ktorými sa stretávajú v každodennom živote. Rodičia žiakov týchto tried sa tiež mohli potešiť zo svojich detí aspoň prostredníctvom videa.

Všetci žiaci preukázali nové vedomosti, či zručnosti, na ktorých každodenne pracujú, ale aj svoje charakterové vlastnosti, ktoré rozvíjajú prostredníctvom profilu IB žiaka.

• Prezentácie 2. transdisciplinárnej témy

• V mesiaci december 2018 sa predstavili svojim rodičom žiaci I. stupňa SZŠ s prezentáciami 2. transdisciplinárnej témy v školskom roku 2018/2019.

Žiaci 1. ročníka sa venovali transdisciplinárnej téme Ako sa vyjadrujeme, počas ktorej sa dozvedeli, ako využívať svoje zmysly. Vo svojej  prezentácii  vysvetlili svojim rodičom, napríklad ako čítajú nevidomí ľudia, predstavili im niekoľko znakov posunkovej reči alebo aké chute rozpoznávame v jednotlivých častiach jazyka.

Žiaci 2. ročníka spoznávali Slovensko aj svet prostredníctvom cestovania v transdisciplinárnej téme pod názvom Kde sa nachádzame v priestore čase. V  prezentácii svojim rodičom priblížili rôzne spôsoby cestovania, krajiny, ale aj svoje návrhy kalendárov.

Žiaci 3. ročníka sa počas transdisciplinárnej témy Ako funguje svet premenili na vedcov, ktorí skúmali vlastnosti vody, vzduchu a rôznych látok. Počas prezentácie predviedli rodičom množstvo zaujímavých pokusov.

Žiaci 4. ročníka sa venovali transdisciplinárnej téme Ako funguje svet, kde bádali a zostrojovali jednoduché stroje. Na záver prezentácie pripravili pre rodičov kvíz zameraný na prezentovanú tému.

Všetci žiaci, ktorí sa zúčastnili prezentácie 2. transdisciplinárnej témy, preukázali nové  vedomosti a vyššiu úroveň svojich prezentačných spôsobilostí. Oboznámili svojich rodičov s tým, ako pracovali na zlepšení svojich vlastností prostredníctvom profilu IB žiaka.

• V dňoch 09. 10. – 26. 10. 2018 sa žiaci  predstavili s prezentáciami 1. transdisciplinárnej témy pred rodičmi, vedením školy a koordinátorkou medzinárodného programu. Žiaci 1. ročníka odprezentovali prvýkrát tému Kto sme, kde preukázali nielen svoje vedomosti o tejto téme, ale predstavili aj svoje výtvarné práce a projekty s rodokmeňmi v rámci vyučovacieho predmetu prvouka. Žiaci 2. ročníka prezentovali transdisciplinárnu tému Zdieľame prírodu, v ktorej mali možnosť predstaviť svoje vedomosti prostredníctvom plagátov, vytvorením pojmovej mapy a zdieľaním zážitkov z exkurzie v zoologickej záhrady.

Žiaci 3. ročníka prezentovali tému Kde sa nachádzame v priestore a čase  zameranú  na informácie o Slovensku, no najmä o Košiciach. Zároveň vysvetlili rodičom prepojenie tejto témy so všetkými vyučovacími predmetmi, rozvíjanie  jednotlivých zručností, profilov a postojov v rámci uvedenej  témy. Žiaci 4. ročníka tiež prezentovali tému Kde sa nachádzame v priestore čase. Prezentácie boli zamerané na  zaujímavé informácie o vesmíre,  predstavenie svojich vyrobených modelov slnečnej sústavy, porovnanie  a vysvetlenie rozdielov v rôznych povrchoch, ktoré sa nachádzajú v prírode.

• PhDr. Erika Hančovská, PhD. erika.hancovska@schoolhuman.eu