• Naše videá

• Vzhľadom na profiláciu Súkromnej spojenej školy sa vo vyučovacom procese zameriavame na rozšírené vyučovanie anglického jazyka uplatňovaním metódy CLIL a bilingválneho vzdelávania v nejazykových vyučovacích predmetoch. Pravidelne realizujeme písomné testovanie úrovne osvojenia anglického jazyka v nejazykových vyučovacích predmetoch . V školskom roku sme sa rozhodli uskutočniť aj špeciálne ústne skúšanie za účasti komisie v zložení učiteľa anglického jazyka a učiteľov aprobačných predmetov biológia, matematika a geografia.. Žiaci sú samozrejme skúšaní aj v rámci bežných vyučovacích hodín, ale cieľom tohto skúšania bolo okrem iného aj umožniť im autentický zážitok podobný maturite. Žiaci kvarty totiž už z anglického jazyka dosahujú úroveň B1, ktorá im umožňuje plynule sa vyjadrovať o odborných témach. Na vyučovacích hodinách biológie, geografie a matematiky, ktoré sú vyučované bilingválne, si žiaci osvojili množstvo odborných termínov a ovládajú učivo príslušného ročníka v oboch jazykoch.

Ústne skúšanie dopadlo veľmi dobre, žiaci odprezentovali bohaté vedomosti a skutočne plynulo komunikovali na odborné témy. Z každého predmetu si vybrali dve otázky, pričom jedna bola obsiahlejšia a druhá zameraná na prácu s mapou, obrázkami, porovnávanie faktov či výpočty. Žiaci boli hodnotení po obsahovej aj jazykovej stránke, t.j. hoci bol dôraz kladený na plynulosť využívania jazyka a jazykových prostriedkov, zohľadňovala sa aj obsahová správnosť učiva daného vyučovacieho predmetu.

Uvedené skúšanie sa od kvarty bude realizovať jedenkrát v každom hodnotiacom období. Vo vyšších ročníkoch sa budú pridávať aj nejazykové vyučovacie predmety, v ktorých sa uplatňuje metóda CLIL.

Krásy Slovenska sme v dňoch od 13.06.- 17.06.2016 spoznávali na Sninských rybníkoch, kde sme strávili 5 dní v Škole v prírode. Pobyt s pestrým programom sme mali doplnený o zážitkové aktivity s anglickými lektormi a o množstvo aktivít s prírodovedným poznávaním. Navštívili sme Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, Obecné múzeum so zameraním na históriu priemyselnej činnosti vo Vihorlatských vrchoch v Zemplínskych Hámroch, klasicistický kaštieľ z konca 18. storočia v Snine a biokúpalisko. Dni sme si spríjemňovali športovými aktivitami, rôznymi súťažami či diskotékou. Na všetkých miestach, ktoré sme navštívili, našich žiakov pochválili za vzorné správanie a preukazované vedomosti. Na tento krásny týždeň budeme všetci dlho spomínať.

Každý žiak prvýkrát vstupuje do školy s pocitom očakávania a rôznych prianí. Výnimkou nie sú ani naši prváčikovia. V našej školskej rodine sa im veľmi páči. S radosťou sa naladili na školský život a mnohými aktivitami si hneď od prvých dní v škole vytvorili krásne kamarátske vzťahy.

• npráp. Mgr. Denisa Výravcová referent s ÚOZ OO PZ Košice sídlisko KVP t.č.: 0903 678 220